نگهداری و پرورش فنچ

تجربه و مشاهدات شخصی از زندگی فنچ ها - All about zibra finches

تشخیص فنچ نر از فنچ ماده

فنچ های بازار ایران اکثراً از فنچ های Zebra یا همان فنچ های گوره :> smugخری استرالیایی هستند. البته من اخیراً در بعضی از پرنده فروشی ها فنچ های جدیدی را دیدم که اکثرا با قیمت های خیلی بالایی #:-S whew! به فروش می رسند. با این حال تشخیص نر و ماده فنچ های زبرا به نسبت خیلی آسان است. علت این آسانی هم تفاوت های زیادی است که بین جنس نر<):) cowboy و ماده;;) batting eyelashes این گونه زیبا وجود دارد .این تفاوت ها به شرح زیر می باشند.

1-     رنگ نوک فنچ نر <):) cowboy کمی پر رنگ تر و بیشتر متمایل به قرمز است در صورتی که رنگ نوک جنس ماده ;;) batting eyelashesکم رنگ تر و متمایل به نارنجی می باشد

2-     شکل نوک پرنده نر<):) cowboy هم با ماده ;;) batting eyelashesاندکی متفاوت است. نوک پرنده نر کمی ضمخت تر از پرنده ماده است. نوک ماده مخروطی تر می باشد

3-     در اطراف گونه ها یا لپ های پرنده نر <):) cowboy در پرنده های خاکستری پرهای قهوه ای کم رنگ وجود دارد که این پرها در پرنده های روشن تر شکلاتی یا کرم رنگ می باشد. پرنده فروش ها اصطلاحا به این نوع پرها سیبیل می گویند

4-     رنگ پرهای پرنده ماده;;) batting eyelashes یکنواخت است اما در پرنده های نر<):) cowboy این طور نیست. در اطراف شکم پرنده نر پرهای قهواه ای خال خال وجود دارد. پر زیر شکم نر هم روشن تر از جاهای دیگر می باشد و عمدتاً سفید است. پرنده نر در جلو سینه هم پرهای سیاه رنگی دارد.

5-     با این حال گاهی اوقات این صفات و رنگ بندی ها یک جا در پرنده نر به وجود نمی آید باید موقع خرید دقت'@-@ search me کنید. مثلا به نوک و رنگ آن حتماً توجه داشته باشید. خود من یک بار بی تجربه تر 8-} sillyکه بودم یک فنچ نر را به جای ماده خریدم/:) raised eyebrows.

6- فنچ های نر<):) cowboy علاوه بر بوق بوق کردن <:-P party آواز هم میخوانند و چه چه o|\~ singمی زنند اما فنچ های ماده ;;) batting eyelashesفقط بوق بوق می کنند. البته شنیدن صدای خواندن فنچ نر تو سروصدای پرنده فروشی عملا غیر ممکن است

7-     راستی به این فنچ ها فنچ گریان :(( crying:(( crying هم می گویند چون یک خط مشکی رنگ به صورت عمود به زمین از زیر چشم های این فنچ کشیده شده که تداعی کننده خط اشک می باشد


 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

+ نوشته شده در  جمعه بیستم آبان 1390ساعت 21:7  توسط فنچ بلا  | 

نکات مهم در خرید فنچ

1-     بعد از فراهم آوردن قفس مناسب و آب و غذا و کف دریا نکته مهم بعدی این است که "هیچوقت برای خریدن فنچ عجله نکنید". ترجیحاً سعی کنید از پرنده فروشی های معتبر مبادرت به خرید فنچ نمایید. مدتی پرنده های پرنده فروشی اعم از قناری ، سهره ، طوطی ، طرقه و البته فنچ ها را زیر نظر بگیرید'@-@ search me. ببینید8-> day dreaming آیا فنچ بیماری:( sad در جمع وجود دارد یا نه و تعداد آنها چقدر است؟ اگر تعداد زیادی از فنچ های یک قفس بیمارند بهتر است از خریدن فنچ از آن فروشگاه خودداریL-) loser نمایید.

2-     فنچ های بیمار:( sad اصولا در گوشه ای از قفس یا روی میله ها با پرهایی پف کرده کز می کنند. بعضی نیز سرخود را در لای پرهای پشت خود پنهان کرده می خوابندI-) sleepy. فنچ های بیمار تنفس خیلی متفاوتی دارند و بعضاً قادر نیستند تعادل خود را در روی میله قفس نگاه دارند. ریختن پرها و بسته بودن مداوم چشم فنچ ها هم نشانه بیماریست.

3-     دقت کنید '@-@ search meاز گوش فنچ ها عفونت یا ترشحی خارج نشده باشد. همچنین بعد از انتخاب فنچ و گرفتن آن توسط فروشنده به پرهای زیر دم و نزدیک مخرجش نگاه کنید که آلوده به مدفوع نباشد. پرهای این قسمت از بدن فنچ در صورت ابتلاء پرنده به بیماری اسهال اغشته به مدفوع است.

4-     ترجیحاً سعی کنید پرنده های همرنگ را انتخاب کنید. چون به تجربه ثابت شده که پرنده های هم رنگ البته نه الزاماً ولی بهتر جفت می خورند. مثلاً یک جفت پرنده سفید یا یک جفت پرنده خاکستری.

5-     اگر برای شنیدن صدای خواندن فنچ نر و گرفتن جوجه عجله دارید سعی کنید حتما پرنده های بالغ <):) cowboy;;) batting eyelashesخریداری نمایید.

6-     دقت کنید'@-@ search me که فنچ پاها و ناخن های سالمی داشته باشد. فنچ ها به علت بازیگوشی <:-P partyو یا در دوران طفولیت اکثراً بعضی از انگشت های خود را از دست می دهند و بعدها برای حفظ تعادل به ویژه هنگام جفت گیری مشکل خواهند داشت.

  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم آبان 1390ساعت 16:48  توسط فنچ بلا  | 

خرید قفس و تجهیزات مناسب

اولین مرحله برای نگهداری هر نوع پرنده  خرید قفس و تجهیزات مناسب است. مثلا قفس نگهداری طوطی  ، بلدرچین و یا مرغ و خروس با هم متفاوت است. این مطلب تا حدود زیادی بستگی به حجم بدن پرنده و اندازه آنها دارد. در این جا ما در خصوص فنچ و قفس مناسب آنها صحبت میکنیم.

همان طور که در پست های قبل هم به آن اشاره شد فنچ ها پرندگان بسیار با هوش و پر جنب و جوشی <:-P party ~^o^~ cheerهستند. از جمله علایق فنچ ها این است که تا می توانند به این ور آن ور پرواز کرده و اصطلاحا ورجه وورجه کنند. به همین خاطر قفس های کوچک موجود در بازار به هیچ عنوان مناسب فنچ ها نیست. قراردادن فنچ ها در قفس های کوچه  دقیقا مثل این است که شما را در سلول انفرادی کوچکی زندانی کنند. به یاد دارم یکی از آشناها 4 عدد فنچ بینوا :-< sighرا در یک قفس کوچک انداخته بود. وضعیت این پرندگان بی نوا چنان بود که حتی بالاهای کوچک خودشان را هم نمی توانستند با خیال راحت باز کنند. با این قفس کوچه و ناراحت تازه خیال جوجه گرفتن از آن پرنده های بینوا را هم داشت[-( not talking.

به هرحال ابعاد مناسب قفس برای نگهداری یک جفت فنچ حد اقل باید 30*40 سانتیمتر و ارتفاع حداقل 30 سانتیمتر باشد. امروزه قفس های بسیار زیبا و متنوعی در بازار وجود دارد و شما بسته به نوع سلیقه خود می توانید قفسی را برای نگهداری از پرنده های خود خریداری نمایید. اما همیشه ابعاد مناسب را در نظر داشته باشید.

برخی از پرنده بازها هم بسته به میزان فضایی که در اختیار دارند از قفس های بزرگتر استفاده میکنند . برای مثال از قفس های چوبی مناسب نگهداری بلدرچین استفاده می کنند. این شرایط  برای فنچ ها خیلی بهتر خواهد بود و حتی می توان در این قفس ها که ابعادی حدود 120 * 60  سانتیمتر دارند از چند جفت فنچ در کنار هم نگهداری کرد ( حداکثر 4 جفت). 

بعضی از افراد هم فنچ ها را به صورت آزاد در داخل پاسیو های منازلشان رها می کنند که این برای فنچ ها دیگر ایدآل ترین حالت است. یکی از دوستان من یک چنین حالتی را در منزل پیاده کرده بود و فنچ ها آزادانه در قسمت های مختلف منزل پرواز می کردند و برای خوابیدن و خوردن دانه به داخل پاسیو می رفتند. با این حال مراقب باشید که پاسیو پنجره بازی نداشته باشد.

پس از خرید قفس نوبت به خرید ظرف دانه و ظرف آب می رسد و البته خرید ارزن ریز بعلاوه تخم کتان ترجیحا ریز . ارزن و تخم کتان باید به نسبت 4 به 1 با هم مخطوط شوند یعنی اگر 1 کیلو ارزن خریدید 250 گرم تخم کتان ریز به آن اضافه کنید. دقت کنید که ارزن مناسب تغذیه فنچ ارزن ریز است و با ارزن درشت ( ارزن مرغ عشق) فرق دارد.

از همان فروشگاه پارچه ای را هم برای نصب در زیر قفس برای جلوگیری از پخش شدن پوسته دانه ها خریداری کنید و در زیر قفس نصب نمایید. خودتان هم می توانید به سلیقه خود پارچه محافظی برای قفس بدوزید.

خرید کف دریا ( کلسیوم) و نگهدارنده کف دریا هم فراموش نشود. فنچها به ویژه در دوران رشد و تخم گذاری بسیار به خوردن کف دریا علاقه نشان می دهند و از این طریق کلسیوم مورد نظر بدن خود را تامین می نمایند.

نکته بسیار مهم در نگهداری از فنچ جای نصب قفس است. توجه کنید که محل نصب قفس نباید سرد و یا خیلی گرم باشد. دمای فضای منزل بهترین است. قفس فنچ ها را در تابستان ها به هیچ عنوان در مسیر باد کولر'+_+ cold قرار ندهید و در زمستان ها هم جلو بخاری:::^^::: hot نگدارید. جای قفس ترجیحا آرام و کم رفت آمد باشد. سعی کنید مگر برای دادن دانه یا گذاشتن آب و کلسیوم زیاد به قفس پرنده دست نزنید. محیط هایی مثل آشپزخانه ها یا روی یخچال مناسب نگهداری فنچ ها نیستند.

نکته بسیار مهم دیگر این است که هرگز برای نگهداری فنچ از قفس های گرد و یا قفس های با سطح مقطع گرد استفاده ننمایید چون این طور قفسها هم اجازه پرواز مناسب به پرنده را نمی دهند.

به یا داشته باشید هرگز قفس فنچ ها را در زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید

اکنون مقدمه خرید فرچ ها فراهم شده است.

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم آبان 1390ساعت 11:21  توسط فنچ بلا  | 

منشاء فنچ ها

آقای دکتر احسان مقدس در کتاب ارزشمند " پرورش،نگهداری و بیماری های فنچ" می گوید که فنچ ها در سرتاسر دنیا  از هندوستان گرفته تا اروپا و آفریقا و استرالیا زندگی میکنند. البته منظور ایشان یک خانواده بزرگ است که فنچ نیز یکی از اعضا کوچک آن محسوب می گردند. خانواده ای که گنجشک ، سهره ، دم جنبانک و بلبل خرمایی نیز در آن قرار می گیرند. با این حال لازم به یاد آوریست که فنچ موجود در بازار ایران فنچ های استرالیایی یا اصطلاحا فنچ های گوره خری هستند. فنچ هایی که برای اولین بار مستعمره نشینان استرلیا با آن آشنا شده و از آنها نگهداری کردند و به تبع پس از کشف استرالیا این پرندگان زیبا به سرتاسر جهان راه پیدا کردند. در واقع اگر قاره زیبای استرالیا کشف نمی شد شاید هرگز امروز ما نمی توانستیم از یک چنین دوستان زیبایی نگاه داری کنیم. شاید توی قفسهایمان نهایتا سهره ، بلبل خرمایی ، طرقه یا گنجشک بود. یعنی پرندگانی بومی کشور عزیزمان  ایران.

فنچ های استرالیایی – فنچ های بازار ایران-  رنگ های متنوعی دارند. رنگ های آنها عبارت است از سفید خالص، سفید متمایل به خاکستری،خاکستری، خاکی یا زیتونی رنگ و ابلغ یعنی تلفیقی از رنگ های بالا.در این گونه از فنچ نرها در مقایسه با ماده ها از پرهای زیباتری برخوردارند. یعنی بخشی از پرهای زیر شکم آنها خال خال قهوه ای است. و پر جلو سینه هم به سیاه می زند. رنگ پرهای زیر شکم پرنده هم از بقیه جاها روشن تر ایت و اغلب سفید روشن می باشد .نوک جنس نر نیز نارنجی تر از نوک ماده می باشد و از لحاظ شکل هم اندکی برجسته تر است.

این نوع از فنچ در کشور بومی خود یعنی استرالیا در گله های چندصدتایی و یا حتی چند هزارتایی در چمن زارهای این کشور پرسه می زنند. از جمله جذابیت های این فنچ ها صدای بوق بوق زیبای آنها و زاد و ولد بالایشان ;;) batting eyelashes<):) cowboyمی باشد. طوری که برخی به آنها همستر پرندگان نام داده اند. چون همستر نیز از زاد و ولد بالایی در میان جوندگان برخوردار است.

انواع و اقسام فنچ زبرا

فنچ ها موجودات کنجکاو و اصطلاحاً پر جنب و جوشی هستند و خیلی دوست دارند که به این ور آن ور بپرند. محیط باز کشور ایران برای فنچ های استرالیایی محیط امنی نیست. درواقع خیلی هم خطرناک است. مثل این می ماند که شما بدون هیچ گونه سلاح و آذوقه ای وارد پارک ژوراسک شوید:-S worried. اولین دشمن خطرناک  فنچ ها گنجشک ها هستند که بدشان نمی یاد یک کتک حسابی به فنچ ها بزنند. دومین دشمن بزرگ  کلاغ ها و زاغچه های هستند که فنچ را یک لقمه چرب می کنند. قرقی ها و شاهین های کوچک  هم که جای خود دارد و در همین تهران دودآلود خودمان فراوانند. پیشی ها تصاوير زيباسازی|www.RoozGozar.com|تصاویر زیباسازی  هم که دیگه حسابشان معلوم است. و تازه غذای این نوع فنچ ارزن است که واقعا خیلی کمیاب می باشد مخصوصا توی شهرها. باز گنجشک ها تقریبا همه چیز خوار هستند. یعنی از نون گرفته تا بیسکوییت و خورده برنج و انواع گیاهان همه را می خورند. همین گنجشک های نامرد با همکاری یاکریم های محلمون فلاور باکس پشت پنجره خانه ام را یه سبک آلمانی چره کردند. نامردها ! :->~~ spooky همچنین آب و هوای  محیط باز کشورمان هم به هیچ عنوان سازگار با طبیعت فنچ ها نیست . خلاصه اگر روزی فنچی خریدید یک وقت هوس نکید که موجود بی نوا را توی طبیعت رها کنید و فکر کنید که چه کار خارق العاده ای انجام دادید;) winking چون عملاً او را به کام مرگ #-o d'oh!فرستادید.

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم آبان 1390ساعت 12:34  توسط فنچ بلا  | 

تقدیم به آقا سوتک و زیتون خانم

دو سالی بود که از یک جفت فنچ قهوه ای رنگ نگهداری می کردم :x lovestruck و آن پرنده های زیبا با بوق بوق <:-P party کردن های خود و شیطنت هایشان تنهایی های مرا پرکرده بودند.  اسم آنها آقا سوتک<):) cowboy و زیتون خانم;;) batting eyelashes بود. گاهی با زیر نظر گرفتن آنها 8-> day dreamingو دقت در ریزه کاریهای '@-@ search me خلقتشان هر چه بیشتر با خدای خود ارتباط  بر قرار می کردم. یک وقت هایی هم با آنها حرف زدم ، برایشان آواز خواندمo|\~ sing و یا برایشان سوت زدم .گاهی هم بی اراده و با عشق برایشان دندان قروچه کردم از همان حالت هایی که در برخورد با بچه کوچولوها به آدم دست میدهد.:P tongue بعضی وقتها هم که خیلی شیطونی و سر و صدا کردن سرشان داد کشیدم X( angry~X( at wits' end و آنها یک دفعه ساکت :-S worriedشدند. خلاصه این یک جفت فنچ به بیان دیگر دوستان من بودند:x lovestruck دوستانی >:D< big hug که هیچ وقت به زبان من با من ارتباط بر قرار نکردند اما با حرکات و سکناتشان هزار حرف با من زدند.  این رفقای شیطون>:) devil انگیزهٴ اولیهٴ نوشتن این بلاگ شدند. انگیزه دیگر این بود که به عزیزانی که این پرنده های زیبا را دارند کمک کنم تا هرچه بهتر این پرنده های زیبا را بشناسند و نیازهای آنها را به خوبی برآورده نمایند. البته همیشه از تجربه عزیزانی که لطف می کنند و تجربیات ارزشمند شان را در اختیار من می گزارند استقبال می کنم. امیدوارم که در این مهم موفق باشم. تا چه پیش آید:-h wave

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم آبان 1390ساعت 22:20  توسط فنچ بلا  | 

 

????? ?????

????? ?????